Projevuji přání, aby tento domov plně nahradil sirotám rodinný krb a připravil je náležitě vyzbrojené na dobu, kdy nastoupí samostatnou dráhu svého života.
[Ústavní  kronika, 1.3.1931, s. 3]

 

Historie náhradní výchovné péče v Hostouni

K rozhodnutí  vybudovat „Okresní dětskou útulnu“ došlo již v roce 1917 v tehdejším plzeňském zastupitelstvu, ale slavnostně otevřena byla až 1.března 1931 a nesla název Jubilejní okresní dětský domov v Plzni.

Ústav byl vybudován pro 150 dětí, 65 chlapců, stejný počet děvčat školního věku a dvacet chlapců i děvčat ve věku předškolním. Byly zde stále častěji umisťovány i děti s mentální retardací, proto zařízení změnilo název na Ústav pro děti a mládež slabomyslnou v Plzni, později Kostincův ústav – zvláštní dětský domov.

V roce 1952 byl ústav přestěhován do zámku v Kanicích nedaleko Domažlic a po dalších 12 letech do Hostouně jako zvláštní škola internátní s kapacitou pro 60 dětí, které byly rozděleny do tří výchovných skupin diferencovaných podle věku. Učitelský sbor čítal pět pedagogů včetně ředitele a mimoškolní výchovu zajišťovalo šest vychovatelek včetně vedoucí vychovatelky.

V roce 1993 došlo ke změně v koncepci ústavu a na místě zvláštní internátní školy vznikl výchovný ústav pro děti, který po sloučení s VÚ na Nových Domkách u Rozvadova dal vzniknout výchovnému ústavu pro děti a mládež. V roce 2004 dostal název Výchovný ústav a dětský domov se školou, Hostouň a o dva roky později byl přejmenován na Výchovný ústav, dětský domov se školou, základní škola, střední škola a školní jídelna Hostouň.

V průběhu devadesátých let byl na konci městečka vybudován velký tříhektarový sportovní areál s rybníkem a sadem, který je majetkem školského zařízení. Došlo k přístavbě podkroví v budově na náměstí, kde vznikly nové ložnice chlapců a ze sousedního bývalého kina kvalitně zařízená tělocvična včetně posilovny, sauny, malířského a modelářského ateliéru. V podkroví se nachází kompletně vybavená keramická dílna s hrnčířským kruhem a vypalovací pecí.

V roce 2005 byla po dvou letech dokončena renovace bývalého zámku s rozlehlým parkovým areálem a komplexem přilehlých budov. Důvodem bylo rozšíření školského zařízení o odborné učiliště a nové prostory byly vyhrazeny pro dětský domov se školou a základní školu. Součástí je též výchovně léčebná jednotka pro děti s ústavní nebo ochrannou výchovou, které pro svou přechodnou nebo trvalou duševní poruchu vyžadují výchovně léčebnou péči.

O tři roky později byla otevřena výchovně léčebná jednotka na Medvědím Kameni – nedaleko obce Rybník v Českém lese. Zde jsou umisťováni chlapci po ukončení povinné školní docházky, kteří jsou závislými nebo problémovými konzumenty nealkoholových drog.

 

 

 

Zde si můžete prohlédnout historické fotografie Hostouně (po kliknutí na fotografii se tato zobrazí ve větším rozlišení a novém okně):

 

Budova okresního soudu v horní části náměstí (dnes budova VÚ Hostouň) kolem roku 1900

Celkový pohled na městečko od východu, 30. léta 20. století

Celkový pohled na městečko od jihozápadu kolem roku 1910

Náměstí s kostelem sv. Jakuba kolem roku 1900

Pohled do dolní části náměstí kolem roku 1900

Pohled na budovy hostouňského zámku a přilehlý park z počátku 20. století

Pohled na náměstí s kostelem v roce 1865 před velkým požárem, který vypukl v roce 1877 a změnil podobu kostela i městečka

Pohlednice - Hostouň z roku 1902 – kostel, bývalá škola a celkový pohled

Vlevo nahoře budova zámku kolem roku 1900 a další tři pohledy z 30. let 20. století

Medvědí Kámen nebo též Bernštejn, vesnička položená v pohraničních lesích západně od Rybníku. Zanikla po roce 1945. Dnes se zde nachází objekt výchovně-léčebné jednotky VÚ, DDŠ Hostouň